Jak przebiega wesele – tradycyjne zwyczaje weselne
Pokrótce wygląda to tak:
Przywitanie Młodej Pary
Powitanie Młodej Pary w drzwiach restauracji odbywa się chlebem i solą z kieliszkami (z wodą lub wódką).
Gdy Młoda Para wchodzi już do lokalu odbywa się oficjalne powitanie (wita ich personel restauracji, podając każdemu lampkę szampana i wznosimy toast szampanem śpiewając sto lat). Młodzi Państwo wypijają zawartość i rzucają za siebie lampkami szampana, po czym sprzątają rozbite szkło miotełką i szufelką. Jest to zarazem scenka rodzajowa z życia świeżo upieczonego małżeństwa, która powoduje wesołe komentarze gości i prezentera.
Obiad weselny
W czasie obiadu prezenter dba o tło muzyczne, które w przyjemny sposób wprowadza gości w klimat.
Bardzo często choć nie zawsze obiad kończy się pierwszy toastem przy stole.
Pierwszy taniec Młodej Pary
Pierwszy taniec następuje chwilę po obiedzie. Wybór piosenki jest przywilejem Młodej Pary i należy wybrać ją wcześniej niż w dniu wesela. Prezenter ustawia wtedy gości dookoła Młodej Pary, po to aby goście w pewnym momencie mogli dołączyć do tańca (po lub w trakcie 1-szego tańca).
Pierwszy blok muzyczny
Pierwszy blok muzyczny zaczyna się pierwszym tańcem. Następnie goście dołączają do wspólnej zabawy.
Ten blok muzyczny trwa zazwyczaj do 20 minut, gdyż kolejnym elementem wesela jest krojenie tortu.
Krojenie tortu
W zależności od regionu Polski, spotykamy również tradycję, że tort podawany jest o północy.
Na Śląsku podawany jest po pierwszym lub drugim bloku muzycznym. Młoda Para kroi kawałeczki tortu dla siebie i rodziców, a następnie im je zanosi. Bywa też tak, że Młoda Para kroi tylko dla siebie. Często po zjedzonym torcie, Młoda Para udaje się z najbliższymi na sesje zdjęciową. Trzeba jednak pamiętać, aby sesja ta nie trwała zbyt długo, zaś nic tak nie integruje gości jak Młoda Para, nawet tylko swoją obecnością.
Oczepiny
Zazwyczaj są równo o północy i trwają do 15 minut. Pan Młody zdejmuje Pani Młodej welon (lub podwiązkę, bukiet kwiatów) zaś panny bronią dostępu sobą lub drewnianymi łyżkami (kopyściami). Welon lub podwiązka powraca do rączek Pani Młodej, następnie rzuca ona nim w kierunku zgromadzonych panien. Panna (kobieta stanu wolnego), która złapała welon, zostaje nim udekorowana przez Panią Młodą. Pani Młoda zdejmuje Panu Młodemu krawat (lub muszkę, fular, musznik, muflon, krawatkę). W tym zaś przeszkadzają jej kawalerzy sobą lub wspomnianą drewnianą łyżką (na Śląsku zwaną warzechą). Następnie krawat powraca do rąk Pana Młodego, on zaś rzuca nim w kierunku zgromadzonych kawalerów. Kawaler (mężczyzna stanu wolnego), który złapał krawat lub inny przedmiot, zostaje udekorowany nim przez Pana Młodego. Panna oraz Kawaler tańczą ze sobą jedną piosenkę, a goście otaczają ich kółeczkiem. W tym czasie Młoda Para ma czas na to, by się udać po przygotowane wcześniej kwiaty lub prezenty dla rodziców.
Podziękowanie rodzicom
Podziękowania Rodzicom to bardzo wzruszający moment wesela. Para Młoda stoi na środku parkietu, zaś na przeciw ustawiamy rodziców, wtedy Młodzi przemawiają do rodziców przez mikrofon. Po tym momencie symboliczne prezenty trafiają do rodziców, następuje Taniec Młodej Pary wraz z Rodzicami w kółeczku lub w parach, a goście otaczają ich kółeczkiem.
Jak pewnie Państwo wiedzą to nie wszystko co dzieje się na dobrze poprowadzonym weselu, jednak jest to najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tradycji weselnej, niektóre zaś zabawy czy konkursy stanowią naszą słodką tajemnicę 🙂